Készház építés. 19-21. nap. EnergyFriendHome készház alap villanyszerelése
A villanyszerelés dupla szigetelésű 3 eres tömör réz MBCU kábelekkel történik. Így nem szükséges a vezetékek csőben való elhelyezése.
Csövezést csak ott alkalmazunk, ahol betonban kell vezetni a kábeleket a pince miatt.
Az épületben több mint 100 darab energiatakarékos ledes lámpa lesz beépítve. Ezek fogyasztása 1,5 watt/darab.
A ledes lámpák kizárólag fényt állítanak elő, hőt nem, azért energiatakarékosak. A hagyományos izzók hőt és fényt állítanak elő egyszerre, mivel izzószál állítja elő a fényt.
Az épületet EV relével látjuk el, ami azt jelenti, hogy egy esetleges áramütés lehetősége kizárt, mivel ha valakit az áram megrázna, ez a relé érzékeli és a másodperc töredéke alatt lekapcsolja az épületet az elektromos hálózatról.
Így semmit nem érzékelünk az áramütésből, mert a relé hamarabb leold.
Az épület acélszerkezetének érintésvédelmi földelését is elvégezzük. Ez alatt azt kell érteni, hogy az egész acélszerkezet össze van fémesen egymáshoz kötve, majd ezt az egész rendszert egy 2 méter mély fém szondához kötünk, melyet a földbe lefúrunk.
Ez a földelés nem csak az áramütésektől óv meg bennünket, hanem egy esetleges villám esetén is levezeti a feszültséget a földbe.
Az acélszerkezetes könnyűszerkezetes ház egy villámcsapáskor úgy viselkedik, mintha autóban ülnénk. A bent tartózkodókat Farraday kalitkaként óvja meg a villám káros hatásaitól.
Az épületben a kötéseket szikramentes, wago gyors kötöző elemekkel csatlakoztatjuk egymáshoz. Ezek a kötések oldhatóak, így később egyszerűen bővíthetőek, esetleges igény esetén átalakíthatóak.
A gipszkartonszerelés előtt és közben kizárólag a vezetékezést építjük ki, valamint a kapcsoló és kötő dobozokat szereljük fel. A szerelvények elhelyezése festés után kerül majd felszerelésre.
A gyengeáramú internet kiépítése, valamint a televízió rendszer kábelezése is most kerül elhelyezésre a falakban.
Elnézést, de muszáj hozzáfűznöm az „EV” reléhez egy fontos dolgot. Nagyon nagy tévedésben él az, aki azt gondolja, hogy az „EV” relével felszerelt villamos hálózaton nem rázhat meg senkit sem az áram. A helyzet ugyanis az, hogy ez a relé azt figyeli, hogy a fázisvezetőn befolyó áram értéke megegyezik-e a nullavezetőn visszafolyó árammal. Szerepe akkor van, ha az áram „tévútra” kerül, pl. valamely készülék zárlatos lesz és a fémházán keresztül a földelő vezetéken keresztül folyik a zárlati áram (ezért nagyon fontos, hogy a földelést a relé – szolgáltató felöli oldalán – szabad csak összekötni a nullavezetővel (ha a fogyasztók felöli oldalon kötik össze, akkor zárlat esetén sem működik – nem kapcsol le)). Ilyenkor azt a védelmet nyújtja, hogy ha a be- és kifolyó áram különbsége a 30 mA-es relé esetén a 30 mA-t meghaladja, akkor nagyon rövid idő alatt lekapcsolja a hálózatot, abban az esetben is, ha a zárlati áramkörben ne adj Isten mi is benne vagyunk. Abban az esetben, ha pl. szigetelt cipőben egyik kézzel a fázisvezetőt, másikkal a nullát érinti valaki egyidejűleg, meg is halhat, anélkül, hogy a FI relé „megszólalna” (hiszen a be- és kifolyó áram megegyezik, az emberi test egyfajta „normál fogyasztó” lesz). Ha 50 mA rossz fázisban folyik át a szíven, az már halálos lehet.
A fentiek miatt az „EV” relé elnevezés (Érintésvédelmi relé) is teljesen helytelen, helyesen FI relé)
Szomorú, de nagyon sok villanyszerelő nem ismeri a relé működését, úgy látszik az sem, aki ebben a házban ténykedett.
Egyébként tetszik a blog.
LiZ
Egy passzívház építő (fa szerekezettel)
Kedves LiZ!
Amit tetszett írni, az teljesen igaz.
Az, hogy EV, vagy FI relé szerintem nem érdemes vitatkozni. A hivatalos neve FI, a köznapi neve EV relé, természetesen mindkettőt halva tudjuk miről van szó.
Az említett eszköz hasonlatosan nem védi meg az embert az áramütés minden helyzetétől, mint a biztonsági őv az autóban, vagy a légzsák. Függ attól, hogy mezítláb fogta meg a fázist, vagy cipőben egyszerre mindkettőt.
Igenis fenntartom azt a véleményemet, hogy az EV relé bizonyos helyzetekben az élet védelmét szolgálja.
Egyébként köszönjük a bejegyzését, mely szakmailag korrekt.
ÁVK – áramvédő kapcsoló!!!!! -hivatalos megnevezés 🙂